bg
avatar

Magdalena Novotná

  • Datum narození: 15. 11. 2002
  • Místo narození: Břeclav
  • Věk: 22
  • Disciplíny: Veslování, Zahraniční studium
  • Mateřský klub: SVK Břeclav
Odkaz na World Rowing

Mady je talentovaná břeclavská veslařka, která v současnosti studuje a vesluje na prestižní Yale University v USA. K veslování ji přivedl její otec, také bývalý veslař, a zároveň ji bylo inspirací vítězství Mirky Topinková Knapkové na olympijských hrách v roce 2012. Skloubit náročnou sportovní přípravu se studiem, si Mady vyzkoušela již během studia na Sportovním gymnáziu v Pardubicích.

Díky vynikajícím akademickým a sportovním výsledkům v roce 2022 nastoupila na Yale, kde pokračuje v rozvoji své kariéry. Mezi její největší úspěchy patří čtvrté místo na Mistrovství Evropy juniorů na párové čtyřce a třetí místo na Evropském halovém šampionátu. Na univerzitní úrovni dosáhla v roce 2024 se svojí posádkou 3V eight (třetí osma) na třetí místo na Ivy League Championships.

1. Jak vypadala tvoje cesta na zahraniční univerzitu? Mohla bys popsat, jak jsi vybírala školu, jak probíhaly přijímací zkoušky a co bylo nejtěžší na celém procesu?

Moje cesta na Yale byla dost ovlivněná covidem, takže je asi trochu nestandartní. V rámci přijímacích zkoušek jsem musela napsat několik esejí, asi dvě dlouhé a několik kratších, které odpovídají na otázky, jako třeba proč si myslím že je Yale pro mě nejlepší volba, nebo kdo je mým hrdinou. Otázky se každý rok mění, obecně jsou ale o vás osobně, a hodně záleží na kreativitě odpovědí. Kvůli covidu byly zrušené povinné SAT testy, které jsem nemusela psát díky dobrým známkám ze školy. Zároveň jsem musela napsat test z angličtiny, který škola vyžaduje pro zahraniční studenty, a interview o tom, jestli anglicky mluvím plynně. Jako nejtěžší rozhodně považuji celý ten proces, protože jsem si jím procházela sama, a nebyl nikdo, kdo by mě tím provedl. Požadavky na přijetí na zahraniční univerzitu jsou zkrátka úplně jiné než sem k nám, tak bylo těžké se zorientovat.

2. Jak jsi řešila financování studia a veslování? Pomohla ti škola stipendiem, nebo jsi hledala jiné zdroje financování? Bylo těžké získat podporu?

Ivy League školy nenabízí žádná sportovní ani studijní stipendia, ale nabízí need-based aid, což je finanční podpora, která se počítá z rodinného majetku a příjmů. Tím, že škola přímo nabízí finanční pomoc studentům, nebylo těžké podporu získat, jen ten proces ohledně žádání o něj byl trochu otravný.

3. Jak probíhal kontakt s trenéry a univerzitními týmy? Psala jsi univerzitám sama, nebo tě oslovili? Co tě přesvědčilo o tom, že právě tato škola je ta pravá?

Školy mě oslovily samy, nikam jsem nepsala. Yale pro mě představoval skvělou možnost skloubení vrcholového studia a sportu na jednom místě, což byla nakonec jasná volba. Líbí se mi, že náš tým nehledá žádné výmluvy a cesty kolem, všichni berou studium stejně vážně jako veslování. Zároveň se trenéři a všichni kolem snaží, abychom měly podmínky pro zlepšení a neustálý progres co nejlepší.

4. Jaká byla tvoje očekávání před odjezdem a jak se liší od reality? Co tě nejvíce překvapilo na studiu nebo veslování v zahraničí? Je něco, co by sis přála vědět předem?

Popravdě jsem spíš žádná očekávání neměla, šla jsem do toho naslepo, abych si udělala vlastní názory až na místě. Strukturou se tréninky od těch v ČR moc neliší, jediný rozdíl je důraz na tým, veslování se tady přece jen říká přímo crew (posádka). Trénujeme a závodíme hlavně na osmách a na čtyřkách s kormidelníkem, proto ta důležitost týmu (ale ne na úkor potřeby jednotlivců).

5. Co považuješ za největší výzvu v kombinaci studia a veslování na univerzitě? Jak zvládáš skloubit náročný tréninkový režim s požadavky studia? Máš nějaké tipy pro ostatní, kteří by chtěli jít stejnou cestou?

Člověk hlavně musí poznat sám sebe a zjistit, co jemu konkrétně vyhovuje. Za mě neexistuje jeden tip, který by fungoval pro všechny stejně, ale obecně za mě nejlíp funguje struktura. Vzhledem k tomu, že je to univerzita, člověk si všechno ohledně školy plánuje sám – sami si volíte předměty a organizujete si celý den okolo tréninků – proto je důležité znát sám sebe. Dalším tipem ode mě je komunikace – nebojte se ptát lidí kolem sebe, spolužáků, lidí z týmu, trenérů atd. všichni jsou tady od toho, aby vaši zkušenost udělali co nejpříjemnější a aby vám pomohli co nejvíce.

6. Plánuješ se po studiu vrátit do Česka? Pokud ano, máš motivaci pokračovat ve veslování na vrcholové úrovni a reprezentovat Českou republiku, nebo máš jiné plány?

Zatím nevím – v dlouhodobém hledisku ale spíš ano. Všechno záleží na tom, jakých pracovních příležitostí se mi naskytne (a hlavně kde). Motivaci veslovat na vrcholové úrovni a případně reprezentovat ČR mám, jelikož stále na vrcholové úrovni trénuji.

Související fotografie